Pokoj a mír
Zvláštní gratulanti se dostavili k Ježíšovým jeslím. I když označení gratulant tak úplně nesedí. Oni nepřicházejí gratulovat ani dítěti k jeho nultým narozeninám, nepřicházejí gratulovat ani rodičům, kteří jsou nejspíše rozmrzelí kvůli pobytu ve stáji a na nějaké velké oslavy nemají ani pomyšlení. Jsou to zvláštní gratulanti. Už jenom ten jejich tajemně podivný původ: Hned tu bylo s andělem množství nebeských zástupů. (13) Pod tím si lze představit ledasco. Jen vzpomeňte na Michnovu písničku „Nebeští kavalérové.“ Ať tak či onak, jsou tam a nemlčí, promlouvají, sdělují, co mají na srdci.
Hned tu bylo s andělem množství nebeských zástupů a takto chválili Boha: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení.“ I to jejich blahopřání je takové zvláštní. Blahopřání oklikou. Oni nepřejí blaho lidem přímo. Ale blaho jim přejí. Ovšem tak ně-jak postranně. Mluví o něm v modlitbě. Skrze svůj chvalozpěv svěřují Bohu, co přejí lidem. Co je žádoucí, aby lidé měli. A lidé jejich modlitbu slyší, evangelista Lukáš ji zapsal a my si ji můžeme vztáhnout na sebe. „Sláva na výsostech Bohu“ – to je klasická oslavná modlitba, po níž hned následuje ona přací část: „a na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení.“
Vy možná znáte trochu jinou variantu, která přes tradici vešla do obecného povědomí. A na zemi pokoj lidem dobré vůle. Tahle věta se objevuje na pohlednicích nebo nad figurkami betlému. Vychází z ne úplně přesného starověkého překladu Bible do latiny. „Pokoj lidem dobré vůle…“ A co lidé, kteří dobrou vůli nemají? Oni snad pokoj nepotřebují? A není tomu právě naopak, že lidem zlé vůle je pokoje mnohem, mnohem více zapotřebí? Nebeští gratulanti však nerozlišují. Nezkoumají, kdo z lidí má jakou vůli. Jejich blahopřání je určeno všem lidem: na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení. Ta dobrá vůle se nachází na straně Boží, nikoli na straně lidské. Kdyby měli pokoje dojít jen ti, kdo mají za všech okolností vždy dobrou vůli, no to by na světě pokoje bylo krutě málo. Dobrou vůli s námi má Pán Bůh. On nad námi nezlomil hůl. On přišel mezi nás, stal se člověkem, aby vyhlásil nebeské království, v němž je dost odpuštění pro všechny, s jejichž dobrou vůlí je to vachrlaté.
V Betlémě se narodí Kristus. Bůh se stává člověkem. A veškerý komentář, na jaký se vzmůžou nebeské zástupy, zní: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení.“ Bohu patří sláva, to je jasné. Avšak hlavní věcí, která je určená lidem, tou je pokoj, mír. Tváří v tvář vánočnímu zázraku ze všeho nejvíc stojí andělům za řeč pokoj a mír. Chápete? My jsme schopni sestavit si dlouhatánský seznam přání, ale nebeské zástupy nám na prvním místě přejí pokoj. Aby mír byl kolem nás a v nás. Neboť tak se to Bohu líbí.
Sestry a bratři, jsou vánoce a nebesa přejí zemi pokoj. Přejí nám mír. Taková je gratulace shůry nám lidem. Aby-chom žili v míru a pokoji. Hebrejský výraz šalóm zahrnuje pokoj a mír v jednom slově. Šalóm znamená, že věci jsou v pořádku, probíhají správně, nerušeně, bez konfliktu. V souladu s okolím. To je šalóm, když vše do sebe mírumilovně zapadá a nikde nic nedře, neskřípe, nesténá, nepláče. Hodiny, které jdou správně, ty mají šalóm. Jsou v míru se stvořeným vesmírem. Takový soulad a řád nám přejí nebeské zástupy. Mít šalóm, žít v míru se sebou a s druhými lidmi, žít v míru se stvořením živým i neživým, žít v míru s minulostí i budoucností, žít v míru s Bohem. Na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich má zalíbení.
Pokoj. Pokoj – to je život beze strachu z násilí a války. Pokoj – to je radost, když je rodina spolu. Pokoj – to je teplý domov, kde teče voda a proudí proud. Pokoj – to je, že nemusíte dřepět ve sklepě či utíkat před bombami. Pokoj – to je posedět s přáteli. Pokoj – to je dostat lék na svoje nemoci. Pokoj – to je mít práci a dostatek obživy. Pokoj – to je nalézt pomoc, když ji potřebuji. Pokoj – to je možnost svobodně mluvit a cestovat. Pokoj – to je s důvěrou zpívat Pánu Bohu. Pokoj – to uléhat večer do čisté postele. Pokoj – to je pobouzet se s nadějí, že nový den nebude horší než den předešlý. Pokoj – to je jistota, že láska je silnější než smrt.
Sestry a bratři, tohle mějte v paměti o vánocích. Pokoj a mír nám přejí nebesa, když svůj pohled upínáme k dítěti v jeslích. Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj mezi lidmi; Bůh v nich – v nás – má zalíbení. Amen.
Titovi 2,11-14 117; 480, 488; 483; 464 Daniel 7,13n
Kázání na Štědrý den 2022.