Kroužek robotiky – JAOS 1.2 (2014-2015)

Kroužek JAOS v roce 2015

Pro rok 2015 máme nový program zaměřený nejen na LEGO Mindstorms, ale také na ARDUINO a 3D modelování + 3D tisk. Více naleznete v informačním letáku a na nové stránce kroužku. Vzhledem k tomu, že budeme řešit různé úkoly souběžně v několika týmech i jednotlivě, nebudou se zde již objevovat jednotlivé lekce tak, jako v minulém roce. Pokud se ale s LEGO Mindstorms stavebnicí chcete seznámit "nadálku", můžete si všechny naše lekce za rok 2014, včetně jedotlivých prezentací, postupně projít (hesla k lekcím jsou většinou odvozena z povídky JAOS).

Vítejte na stránkách kroužku robotiky a programování pro děti ve věku 8–13 let!
Všechny materiály, které zde dáváme k dispozici, jsou určeny pouze k vašim osobním studijním účelům. Neumisťujte naše materiály na jiné servery. Budeme rádi, uvedete-li odkaz na naši úvodní stránku: policka.evangnet.cz/roboti!

Aktuality a podklady k lekcím

Co je to JAOS?

Zajímá vás, co, nebo kdo je to JAOS? Nevím, jestli vám dám uspokojivou odpověď, protože v tom zatím nemáme úplně jasno ani s dětmi v našem kroužku. Vše se začalo podivným emailem, který jsme jednoho dne dostali. A emailů byla nakonec celá řada. Pokud se chcete dozvědět více, máte možnost přečíst si jednotlivé volné přepisy, které jsem se pokusil uspořádat do uceleného příběhu (povídky).

Kapitola I

Jak to začalo a jak to u nás vypadá?

Další části jsou zveřejňovány postupně v rámci jednotlivých lekcí.

Mohu se nějak zapojit?

Ale jistě! Pokud máš chuť, můžeš vše sledovat s námi. Na této stránce se budou postupně objevovat všechny novinky a materiály z každé naší schůzky. Můžeš tak řešit jednotlivé úlohy a problémy "na dálku". Základním předpokladem je, že musíš sledovat naši situaci, která vychází z informací zaslaných v emailech (viz přepis v PDF výše) a být s námi alespoň v emailovém kontaktu (některé informace/úkoly budou rozesílány jednotlivcům emailem).

Co budu potřebovat?

  • LEGO Mindstorms NXT stavebnici
  • Počítač (notebok) - OS Windows, Mac OS X, Linux
  • Na počítači nainstalovaný ovladač k NXT kostce
  • Nainstalované vývojové prostředí Enchanting (navíc je potřeba nakopírovat soubor s "češtinou", která zatím není po instalaci kompletní – pokud nechodíš na kroužek, soubor ti pošleme emailem)
  • USB kabel (k propojení NXT kostky s počítačem)

V kroužku pracujeme ve dvojicích, výše uvedené je pro jeden tým (dvojici).

Jak nás kontaktovat?

Zaujalo tě to tady a chceš se přijít podívat? Domluv se předem s vedoucím kroužku. Je to:

Tomáš Feltl
skolniprojekty@gmail.com
tel.: +420 774 403 995

Kroužek je otevřený všem zájemcům bez ohledu na to, zda se hlásí k evangelíkům, katolíkům či někomu úplně jinému, případně k nikomu. Vstupné na kroužek je dobrovolné.

Především pro učitele a vedoucí kroužků jsou materiály používané při výuce k dispozici pohromadě na webu TFs LEGO MINDSTORMS.

Proč tento kroužek?

Technické a přírodovědné vzdělávání v našem školství značně „pokulhává“ za současnými možnostmi a trendy. Již mnoho let je školství u nás kritizováno za malou podporu nových trendů v přírodních vědách a technických oborech. Pomalu se to sice mění, ale rychlost je hlemýždí. Přitom je to velká škoda, protože dnešní prostředky mohou přinést do výuky zcela nové prvky, které dětem doslova „učarují“.

Proto jsme se v našem Farním sboru Českobratrské církve evangelické rozhodli vstoupit na „pole neorané“ formou zájmového vzdělávacího kroužku pro děti. Využijeme naše dobré prostorové i technické zázemí ke zpřístupnění zajímavých technologií všem zájemcům z řad dětí ve věku 8–12 let.

Cílem není jen „hrát si s Legem“. Jde o podstatně širší tematiku, která všeobecně rozvíjí logické myšlení, podporuje systematický přístup i technické dovednosti a vede k týmové spolupráci při řešení konkrétních problémů. Vzhledem k tomu, že se roboti staví ze stavebnice, budeme procvičovat nejen jemnou motoriku, ale také trpělivost, prostorovou představivost a práci s různými návody (porozumění textu, obrázkům, grafům atd.). Samozřejmě se budeme stále „skrytě“ věnovat i matematice a fyzice (případně ostatním přírodním vědám). V neposlední řadě pak děti získají konkrétní představu o programování.

S čím pracujeme a co používáme?

LEGO Mindstorms NXT EDUZ čeho stavíme

Technickým základem je pro nás stavebnice LEGO Mindstorms NXT. Nejedná se ale o poslední verzi EV3! Používáme verzi starší – je jedno, zda máte sadu NXT 1 (LEGO 8527), NXT 2 (LEGO 8547) nebo NXT Edu (LEGO 9797). Uvedené stavebnice NXT sice nejsou totožné, ale pro naše účely jsou velice dobře použitelné všechny. A proč ta starší verze? Je to z několik pádných důvodů...

V čem programujeme?

Asi nejdůležitější důvodem k používání verze NXT je alternativní vizuální vývojové prostředí Enchanting, které není momentálně pro novou verzi EV3 dostupné. Enchanting je přitom velice intuitivní a tím pádem vhodný také pro mladší děti.

Jak pořídit stavebnici?

Pokud stavebnici NXT nemáte a plánujete si jí pořídit, sada NXT 1 ani NXT 2 již není v prodeji (bazarových nabídek je spousta). Sada NXT Edu se ale zatím stále prodává – novou ji můžete zakoupit třeba na Eduxe (je ale asi jen otázkou času, kdy zmizí). Pokud se poohlédnete po bazarech, doporučujeme koupit kompletní sadu NXT 2 (a případně k této sadě dokoupit LEGO 9845 "Zvukový senzor", což ale není podmínkou). Pro stavbu složitějších konstrukcí je pak vhodná sada LEGO 9695 "Souprava doplňkových dílů" (na našem kroužku ji ale děti nepoužívají).

Užitečné odkazy

více odkazů...