Vzácné zboží
Moudrost je vzácné zboží. Schválně, jakého moudrého člověka znáte? O kom byste bez zaváhání prohlásili: „Ten je moudrý.“ „Ta je moudrá.“? Moudrost je vzácné zboží. Naše kultura klade velký důraz na vzdělanost. Školství se snaží, aby si žáci a studenti osvojili patřičné množství vědomostí. Ale vědomosti samy o sobě moudrost nezaručí. Vedle moudrosti existuje také chytrost, kdy je člověk hbitý a obratný v přemýšlení. Dokáže najít postupy a varianty, které druhé lidi ani nenapadnou. Chytrost ovšem také automaticky neznamená moudrost. Příznačně od chytrosti není daleko k vychytralosti, jež má s moudrostí pramálo společného. Využít rozum a informační náskok k obalamucení druhých, to je vychytralost. Mimochodem: Pro vychytralost čeština vynalezla půvabné slovo „výčůranost“, které mne nyní v předvolební době napadá celkem často.
Moudrost je vzácné zboží. Vždycky byla a pořád bude vzácným zbožím. Když v dávných dobách nastoupil na izraelský trůn král Šalomoun, neměl dobré spaní. Leželo na něm břemeno odpovědnosti za svěřený národ. Dokážu jim vládnout? Budu panovat správně? Neselžu? (Mimochodem, jakpak se asi spí našim politikům?)
Jedné noci měl Šalomoun zvláštní sen. Ukázal se mu Bůh a řekl: „Žádej, co ti mám dát.“ Král dostává jedno volné přání. Ó, kdo z nás by něco takového nechtěl. Jedno libovolné přání, které bude splněno. Co bychom si tak asi přáli? Král dostává jedno volné přání a pravda, v porovnání s pohádkou o zlaté rybce je to poněkud hubená bilance. Kouzelná rybka slíbila vyplnit tři přání, když ji rybář pustí zpět do vody. Jenže tady nejsme v pohádce. Bible je kniha o životě a pro život a král si přeje jedno jediné: moudrost. Mimochodem: skutečnost, že si Šalomoun vybral právě moudrost, ukazuje, že Šalomoun byl dosti moudrý už před vyslovením svého přání.
Moudrost je vzácné zboží. Kde a jak ji člověk získá? Šalomoun ví, že moudrost se nedá koupit. Což i dnes dokazují případy velmi bohatých a vlivných lidí, u kterých však mnoho moudrosti nenaleznete. Šalomoun také ví, že moudrost není ani výsadou starých lidí. Moudrost nutně neroste s věkem. Je k smíchu i k pláči zároveň, když jako hlava státu sedí na hradě pošetilý stařec, přesvědčený o své moudrosti a utvrzovaný ve svém omylu zástupem ochotných přikyvovačů. Takhle Šalomoun nechce dopadnout. Proto už jako mladý muž Šalomoun touží po moudrosti. Aby zavčasu sebe i lid uchránil před špatnými rozhodnutími a hloupými řečmi. Prosí Boha o moudrost. Dobrá volba. Moudrost je vzácné zboží a Šalomoun je díky Bohu získal. A spolu s moudrostí ještě mnohem víc.
Dnes máme u nás Poličce konfirmační slavnost. Když jsme ji chystali, mohli si konfirmandi vybrat písně, které zaznějí při bohoslužbě. Je mezi nimi i Modlitba krále Šalomouna – prosba o moudrost podle biblického příběhu. Jsem rád, že zvolili tuto písničku. Moudrost je vzácné zboží. Ale není výsadou ani bohatých, ani starých. Je pěkné, když obyčejní mladí lidé hledají moudrost. Odněkud ji s pomocí Boží získat. Už v tom je kus moudrosti, když se moudrost hledá, když se o moudrost usiluje. Snad k tomu ta dnešní konfirmace u vás přispěje.
A ještě jedna věc mě na konfirmandím výběru písní zaujala. Možná jste si také všimli, jak začínají zvolené písně ze zpěvníku Svítá. 1. Proč zvykli jsme si snadno žít? 2. Co má se dít, kam mám dnes jít? 4. Nevím, Pane, co ti dát. Myslí, že to není náhoda. Písně vystavěné na otázkách. Jsou to písně tázavé. Lenko, Vojto, Štěpáne, Joeli a Martine, je dobře, když se ptáte a když se nepřestanete ptát. Jsou církve, kde vám dají na všechno odpověď. U nás evangelíků tomu tak nebývá. Dobrá otázka je pro život leckdy přínosnější než dobrá odpověď. Proto mám radost z vašich tázacích písniček. Víra nedává odpověď na všechny otázky. Rozhodně ne. Naopak víra přináší otázky nové, širší, hlubší, intenzivnější. Je tomu jako s hudbou. Vy všichni, milí konfrimandi, jste muzikanti. Řeč víry je cosi jako notový zápis či akordové značky. Naučit se noty neznamená znát všechny písničky. Stejně víra neodpoví na všechny otázky. Mít víru neznamená vědět všechno o životě. Ale podobně jako vám noty otevřou cestu k písním, tak vám i víra otevře cestu k novým otázkám a odpovědím. Pomocí víry se vám podaří proniknout životu pod kůži. Trochu více porozumět světu, bližním, sobě i Bohu. No a to je moudrost. Aby vaše životní písničky doprovázela muzika víry, vám dnes ze srdce přejeme. Amen.
Kázání při konfrimaci 12. září 2021