Slova

Zkuste si představit svět beze slov. Všechno by vypadalo úplně stejně jako nyní, akorát by nikdo neuměl mluvit. Nešlo by skládat z hlásek slabiky a ze slabik slova. Nešlo by ani slova psát, tak nanejvýš kreslit nějaké obrázky. Jak by fungoval takový svět beze slov?  A fungoval by vůbec? Co myslíte? Svět beze slov by se brzo zasekl a zhroutil. Náš svět, jak jej známe, nemůže existovat nezávisle na slovech. Pak už by to nebyl náš svět. My se beze slov neobejdeme. Potřebujeme si navzájem sdělovat věci vážné i nevážné.

O evangelické církvi se říkává, že je to církev slova. A skutečně ve středověku, kdy církevní život ovládlo obřadnictví a hodnotu člověka určovaly jeho výkony či množství peněz, jež mohl uvolnit na posvátné úkony, tedy ve středověku lidé učinili veliký objev. Zjistili, že ani náš svět, ani naše víra nemůže dobře fungovat beze slov. Beze slov jasných, přímých, beze slov přesných a laskavých. „Více dobrých slov“ hlásali mnozí nadšeně a pustili se do obnovy. Vznikla evangelická církev. Není nutné se tolik starat o dobré skutky, napřed je nezbytné postarat se o dobrá slova. Čím srdce přetéká, to ústa mluví. Dobrý člověk z dobrého pokladu srdce vynáší dobré; zlý člověk ze zlého pokladu vynáší zlé. (34n)

Vnést do světa dobrá slova. Vyjádřit to nejlepší, co se mi honí v hlavě, co se mi honí v srdci. Proto Jan Hus kázal početnému posluchačstvu v Betlémské kapli, proto reformátoři převáděli bohoslužbu do národních jazyků, proto se překládala Bible do srozumitelné řeči. A tisklo se ostošest: letáky, brožurky, knihy tenké i tlusté. Ano, i oni tenkrát uměli hbitě využít moderní technologie jako my. V jejich době byl žhavou novinkou knihtisk. Tehdy se také rozmohly písničky, jak je známe my, sestavené ze slok a rýmovaných veršů, aby se dobře pamatovaly pro společné zpívání. Jen dát slovům široký průchod.

Nelze si představit svět beze slov. Stejně si nelze představit ani církev beze slov. Bohoslužba, kde by nezaznělo jediné kloudné slovo, by byla divná. Dutá. Bezobsažná. Ale my se zde scházíme, abychom promlouvali. Nahlas i v duchu. Ze slov tkáme zvláštní látku. Každou neděli má jiný vzor. Jiné důrazy a významy vetkáváme do osnovy vláken natažené mezi námi navzájem. Tkanivo slov odívá naše životy. Dnešního dne se do tkaného vzoru zapojili Anežka, Josef, Lucie, Lukáš, Rút a Vanda. Zde vpředu pronesli svoje slova o tom, kam chtějí směřovat. Kam chtějí napřít svou víru a naději. „Ach, vždyť jsou to jenom slova,“ může namítnout někdo. Jakže – „jenom slova“? Vždyť přeci díky slovům funguje náš svět. Naše životy se beze slov neobejdou. Potřebujeme slova, abychom mohli žít, milovat, důvěřovat.

Ano, někdy slova pracně hledáme. Pokoušíme se vyjádřit, co je pro nás důležité. Není snadné vystihnout, co máme ukryto v hloubi nitra. Ale za pokus to stojí. Pracovat se slovy, promýšlet je, zkoumat co lze a co nelze. Když jsme během konfirmační přípravy probírali desatero přikázání, vynořila se zvláštní slovní hříčka. Třetí přikázání ve staré verzi zní: Nevezmeš Boží jméno nadarmo. Nový překlad zní: Nezneužiješ Boží jméno. Zkrátka máme o Pánu Bohu mluvit opatrně, bez keců. Konfirmandi obě verze zkřížili a vzešlo jim: „Nezneužiješ Boží jméno nadarmo.“ „ Jinak ho zneužívej, jak chceš, jenom ne nadarmo.“

Konfirmandi stvořili krásný příklad, jak na slovech záleží. Stačí malý posun a nesmysl je na stole. My všichni žijeme obklopeni slovy. Náš svět je na slovech vystavěn. Běda, když se slova začnou překrucovat, když pozbývají svůj pravý smysl a přičarovává se jim nějaký záludný, podlý vliv. Co nám zbude, když slova ztratí svůj význam? Svět se hroutí, neboť beze slov nemůže existovat. Ježíš hájí slova. Brání jejich znevažování: Pravím vám, že z každého planého slova, jež lidé promluví, budou skládat účty v den soudu. (36)

Evangelická církev je církev slova, prohlašujeme o sobě hrdě. Tak si na tom dejme záležet. Nejenom na tom, že se při našich bohoslužbách hodně mluví, ale i na tom, že jsme to my, kdo do světa vnáší dobrá slova. Slova promyšlená, poctivá, hojivá. Jsme církví slova, abychom se učili se slovy moudře zacházet. Vás šest, kteří jste dnes zde vpředu pronášeli svá osobní slova, vás šest čeká svět, který bude slovy zaplaven mnohem více, než tomu bývalo v minulosti. Nové technologie, nová média vám zprostředkují tolik různých slov, že se v nich těžko vyznáte. Přeji vám, abyste se v nich uměli orientovat a rozlišovali dobrá slova od slov dobrých. Kristus dává vodítko: Zasaďte dobrý strom, i jeho ovoce bude dobré. Zasaďte špatný strom, i jeho ovoce bude špatné. Strom se pozná po ovoci. (33) Zkoumejte slova a co působí. Zkoumejte slova svoje i cizí. Zkoumejte slova pronášená na veřejnosti i ve vašich soukromých vztazích. A choďte si pro slova do kostela. Tím nemyslím na moje kázaní, ale choďte do společenství slova. Pátrejte po dobrých slovech. Časem zjistíte, že mnoho ošklivého, co prožijete a způsobíte, vyrůstá ze slov. Ale i naopak objevíte, že mnoho krásného, co prožíváte a působíte, také vyrůstá ze slov. Přeji vám všem, mladým i starým, mnoho dobrých slov. Neboť z dobrých slov se staví dobrý Boží svět. Amen.

Kázání při křestní a konfirmační bohoslužbě 21. května 2023.