Bible ve zkratce: Na počátku

Chci vám v několika nadcházejících nedělích stručně povědět, o čem hlavně Bible vypráví. Čeká nás sedm kázání nadepsaných „Bible ve zkratce“. Dnes na začátek budu kázat o začátku. Co bylo na počátku našeho světa – to zajímá lidi odedávna. A odedávna si lidé dávají různé odpovědi. My jsme četli ze začátku Bible o stvoření světa. Bible říká jasně: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. A pak se dál rozvykládávají podrobnosti stvoření: voda a souše, hvězdy, stromy a rostliny, člověk a zvířata, zahrada obklopená řekami.

Možná se ptáte, odkud o stvoření věděli ti, kdo Bibli psali. To je dobrá otázka. Jak mohli o stvoření světa psát ti, kdo u stvoření světa nebyli? Jak mohli popsat počátek vesmíru, když ho nikdo z lidí neviděl? Žádné oči nespatřily, jak Bůh tvoří nebe a zemi, jak vysazuje zahradu v Edenu, jak hněte z hlíny člověka. Nikdo počátek světa neviděl a přece se o počátku mluví a píše. Jak je to možné? Hned vám to prozradím, ale půjdu na to odjinud.

Pamatujete si, jak jste řekli svoje první slovo, Pamatujete si, jak jste udělali svoje první kroky? Na tohle si nepamatuje nikdo. Nebo je zde mezi námi někdo takový? Není. Nikdo si nepamatuje počátek vlastní řeči a vlastní chůze. A přeci mluvíme a chodíme. Je jisté, že někdy jsme mluvit a chodit začali, přestože neznáme podrobnosti.

A stejné je to se začátkem světa.  Určitě někdy začal.  My si můžeme jenom představovat, jak počátek vypadal. Ale do svých představ můžeme vložit svou důvěru, svou víru v Boha. My říkáme – u počátku našeho světa byl Bůh. Bůh stvořil nás, všechno živé i všechno, co život umožňuje. Od samotného počátku je Bůh s námi a zajímá se o nás. Má nás rád nekončící láskou

My nevíme, jak jsme udělali první krok a řekli první slovo, ale troufneme si věřit, že někde nablízku byli naši milující rodiče. Podávali nám ruku, abychom neupadli. Pozorně naslouchali, aby porozuměli, co svým žvatláním chceme povědět. Nevíme, jaký byl náš počátek, ale víme, že jej doprovázela láska a péče ze strany dospělých.

No a stejně se v Bibli píše o počátku světa. Náš začátek je u Boha v jeho lásce. Tomu věříme, když říkáme, že Bůh stvořil svět. Tohle je náramně důležitá víra. Ze dvou důvodů.

Vzpomenete si na začátek bohoslužby, co tam bylo řečeno. Klidně se podívejte na lístky. Hned na začátku bohoslužby jsme vyznali: Náš začátek a naše pomoc je ve jménu Hospodina.  Věříme, že Bůh je s námi, když se začíná něco nového.  Nejenom když začal svět, ale i když začíná nový školní rok, když někdo začíná chodit do nové školy. Nebo když začíná nové období práce staršovstva. Bůh tvoří začátek tak, aby nás mohl doprovázet.  Náš Bůh je Bohem nových začátků. To zaprvé.

A druhý důvod, proč je důležité mluvit o počátku s Bohem. Protože věříme, že Bůh je s námi jak na začátku, tak i na konci. Nevíme, jaké byly naše první kroky a slova. Nevíme ani, jaké budou naše poslední kroky a slova. Nevíme, jaký bude náš konec. Ale Bůh bude s námi, tomu věříme. Nerozplyneme se, neztratíme se, nýbrž stále zůstaneme v Boží lásce.

Prozradím vám, co jsem dosud nikomu nepověděl. Když končí bohoslužby, dříve než odejdu z kostela, na chvíli se ztiším ke krátké modlitbě. Modlím se za začátek a konec. Připomínám si slova žalmu 121., který jsme dnes také četli: Hospodin bude chránit tvé vycházení i vcházení nyní ni navěky. Neboli jinými slovy – Bůh je u tvého počátku i u tvého konce. No to je přece dobrá zpráva.

Sestry a bratři, počátek s Bohem je pro Bibli důležité téma. Ve zkratce ho můžeme vyjádřit dvěma písmeny. „A“ – začátek abecedy. Na konci naší abecedy je „Ž“. V řecké abecedě alfabetě je posledním písmenem dlouhé ó – O MEGA. Jsem rád, že ho máme zde v kostele. Bůh je s námi od počátku pořád až do konce. Amen.

Žalm 121                287; 403; 714, 382; 759; 682; 418   Zjevení 22,13

Kázání pro děti a dospělé v neděli 4. září 2022.