LEGO Mindstorms v kostele u evangelíků

Lego Mindstorms

aneb kroužek robotiky pro děti od 8 do 12 let

Technické a přírodovědné vzdělávání v našem školství značně „pokulhává“ za současnými možnostmi a trendy. Již mnoho let je školství u nás kritizováno za malou podporu nových trendů v přírodních vědách a technických oborech. Pomalu se to sice mění, ale rychlost je hlemýždí. Přitom je to velká škoda, protože dnešní prostředky mohou přinést do výuky zcela nové prvky, které dětem doslova „učarují“.

Proto jsme se v místní Farním sboru Českobratrské církve evangelické rozhodli vstoupit na „pole neorané“ formou zájmového vzdělávacího kroužku pro děti. Využijeme naše dobré prostorové i technické zázemí ke zpřístupnění zajímavých technologií všem zájemcům z řad dětí ve věku 8–12 let. Cílem není jen „hrát si s Legem“. Jde o podstatně širší tematiku, která všeobecně rozvíjí logické myšlení, podporuje systematický přístup i technické dovednosti a vede k týmové spolupráci při řešení konkrétních problémů. Vzhledem k tomu, že se roboti staví ze stavebnice, budeme procvičovat nejen jemnou motoriku, ale také trpělivost, prostorovou představivost a práci s různými návody (porozumění textu, obrázkům, grafům atd.). Samozřejmě se budeme stále „skrytě“ věnovat i matematice a fyzice (případně ostatním přírodním vědám). V neposlední řadě pak děti získají konkrétní představu o programování.

Náš ucelený vzdělávací program je navíc zarámován sci-fi příběhem z daleké budoucnosti. Děti se po celou dobu budou snažit pomáhat svým vrstevníkům z budoucnosti při řešení úkolů a nelehkých situací, do kterých se v příběhu dostanou. První kapitolu si můžete stáhnout z webu http://policka.evangnet.cz/udalost/roboti.

Jistým omezením je počet dětí, kterým jsem v současné chvíli schopni poskytnout stavebnici. Jak už to u Lega bývá, nejsou stavebnice zrovna levnou záležitostí. Nejdříve bychom tedy také touto cestou chtěli zjistit zájem mezi rodiči a teprve poté případně získat finance na pořízení odpovídajícího počtu stavebnic pro ty, kteří si nemohou stavebnici dovolit z vlastního rodinného rozpočtu. Počítáme s tím, že vstupné na kroužek bude dobrovolné.

Kroužek je otevřený všem zájemcům bez ohledu na to, zda se hlásí k evangelíkům, katolíkům či někomu úplně jinému, případně k nikomu.

Pokud vás předchozí řádky zaujaly a máte chuť dozvědět se více, přijďte na nezávazné setkání rodičů dětí se zájmem o avizovaný kroužek. Proběhne v neděli 9. 3. v 10.15 v evangelickém kostele v Poličce. Těšíme se na setkání s Vámi!

Připojena je ukázka z první kapitoly povídky JAOS. Více budete moci sledovat na stránce kroužku.

Příloha:

Místo: